EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo Maaeluvõrgustik Maainfo UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
Maainfo
MAK 2014-2020 PROJEKTINÄITED
Maainfo
INFOKIRI VÕRGUKIRI
Maainfo
TASKUHÄÄLING "MAAELU JUTUD"
Maainfo
VEEBI TV
Maainfo
NÄITUSED
Maainfo
AVATUD TALUDE PÄEV 2024
Maainfo
ARUKAD KÜLAD
Maainfo
MAAPIIRKONDADE PIKAAJALINE VISIOON
Maainfo
KOHALIKU TOIDU VÕRGUSTIKUD
Maainfo
KESKKOND JA KESTLIKKUS
Maainfo
NAISED MAAPIIRKONNAS
Maainfo
EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIK
Maainfo
INFOMATERJALID
Maainfo
EESTI MAAELUVÕRGUSTIK 2014-2020
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

UUDISED

   

MAAELUVÕRGUSTIK: MAAMESS - kohtume Põllumajandusministeeriumi haldusala ühisstendil C-hallis!

Allikas: Ave Bremse, maaeluvõrgustik ja Merike Koov, Põllumajandusministeerium
14. aprill 2015. a

  Maamess toimub 16.-18. aprillil 2015 Tartus, AS Tartu Näitused messikeskuses. Tegu on Baltimaade suurima maateemalise messiga.

Ka sel aastal on Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku büroo osalemas ühisstendil koos Põllumajandusministeeriumi, PRIA, Maaelu Edendamise Sihtasutuse ja Põllumajandusametiga. Leiate meie ühisstendi C-hallist.

Vaata Maamessi kava: maainfo.ee/index.php?

Igal aastal püüame lisaks läbiproovitud traditsioonidele pakkuda ka midagi uut ja huvitavat. Külaliste kutsumine ühisstendile sai alguse 2010. aastal ja on ennast igati õigustanud. Ühisstendil esinev organisatsioon saab messilosalemise kogemuse ning võimaluse esindada oma ettevõtet, vastata messi külastajate küsimustele ja jagada trükiseid.

LEADERi infot jagamas nii tegevusgrupid ise, kui ka ministeeriumi ja maaeluvõrgustiku esindajad

2015. a on LEADER tegevusgruppidele väga oluline seoses uute piirkondlike strateegiate koostamisega järgmiseks seitsmeks aastaks.

 

Sellel korral on ühisele stendile külaliseksponentideks maaeluvõrgustiku igapäevased koostööpartnereid - LEADER kohalikud tegevusgrupid:

  • neljapäeval 16. aprillil Põhja-Harju Koostöökogu
  • reedel 17. aprillil Saarte Koostöökogu
  • laupäeval 18. aprillil Pärnu Lahe Partnerluskogu esindajad.

Ühisstendil on iga messipäev kohal ka üks Põllumajandusministeeriumi maaelu arengu osakonna kohaliku algatuse ja elukeskkonna büroo töötaja, kellega samuti on võimalus arutada uue LEADER-perioodi teemadel.

Neljapäeval on messil Tanel Tang, reedel büroo juhataja Anneli Kimmel ja laupäeval Kristine Hindriks.

Kohalikest tegevusgruppidest on iseseisvalt oma stendiga B-hallis kohal ka Jõgevamaa Koostöökoda ja Kirderanniku Koostöökogu. Maaeluvõrgustiku büroo jagab infot kõigi kohalike tegevusgruppide kontaktide kohta.

Meest ja mesilastest

  Kõigil messipäevadel on meil külas Eesti Mesinike Liit. Räägime meest ja mesilastest ja kõigest muust, mis meega kaasneb.

Küsimustele vastavad Marianne Rosenfeld, Aivo Sildnik ja Ülo Lippa. Neljapäeval 16. aprillil, algusega kell 14.30 tehakse oma tegevusest ettekanne.

Mee degusteerimine:

  • 16. aprillil algusega kell 14.30
  • 17. aprillil kell 14.30
  • 18. aprillil kell 12.30

Paneme pillid hüüdma!

Eesti on kuulutanud 2015. aasta Muusika-aastaks. Kuna maaelu arengukava ja eriti LEADER-meede on aidanud kaasa maapiirkonnas muusikatraditsioonide edendamisele, siis kutsusime igaks päevaks kohale mõne muusiku.

Paneme pillid hüüdma ja muusika-aastat aitavad tähistada:

  • 16. aprillil - lõõtspillimängija Henrik Hinrikus Põlvamaalt
  • 17. aprillil - Tartumaa MTÜ Õnnemaa pillilapsed Karl Martin Parvei karmoškal, Madli-Mai Matt kandlel ja Maria Tihhanovski viiulil
  • 18. aprillil - MTÜ Hiiu Folk ja Astrid Böning-Nõlvak

Henrik Hinrikus Põlvamaalt mängib pillil, mis on ostetud 2011. aasta Põlvamaa Partnerluskogu kinnitatud MAK 2007-2013 LEADER-meetme projekti "Eesti tüüpi lõõtspilli soetamine külaliit Rehepapile“ raames. Toetuse saaja oli MTÜ Külaliit Rehepapp.

LEAEDER kohaliku tegevusgrupi Tartumaa Arendusseltsi piirkonnas tegutsev MTÜ Õnnemaa on saanud LEADER toetust mitmetele projektidele, nagu näiteks 2010. aastal projektile "Noortega suvest sügisesse" ja "Loomisrõõm Ülenurme kogukonnas" ja 2013. aastal ülenurme valla pere- ja noorsootöö arendamiseks, sh helitehnika ja muusikainstrumentide ostmiseks.

MTÜ Hiiu Folk on saanud MAK 2007-2013 LEADER-meetme toetust Hiidlaste Koostöökogu strateegia elluviimiseks 2013., 2012. ja 2010. aasta kontsertide helindamiseks.

Rahvusvaheline mulla-aasta

Sel aastal tähistatakse ÜRO eestvõttel rahvusvahelist mulla-aastat „Terve pinnas, terveks eluks“. (http://www.fao.org/soils-2015/en/). Kuna maaelu tegevused on olulises seoses mulla ja pinnasega, siis oleme kutsunud oma projekte tutvustama kolm maaelu arengukavast toetatud mullaprojekti:

  • 16. aprillil kella 12.00 kuni 14.00 on stendil Veiko Alberg, OÜ Ökomuld
  • 17. aprillil kella 12.30 kuni 13.00 Mart Ruumet, Matogard OÜ
  • 18. aprillil kella 12.00 kuni 14.00 Siim Kesler, Määri Mõis OÜ

Pärnumaal edukalt tegutsev osaühing ÕKOMULD on saanud MAK 2007-2013 LEADER meetmest toetust 2010. aastal vana karjalauda renoveerimiseks ja kohandamiseks biohuumuse tootmiseks vihmaussidega "Staratel".

Toetuse alameesmärgiks oli ka luua uusi töökohti ja arendada ökoloogilist maaviljelust piirkonnas. 2013. aastal rekonstrueeriti tänu LEADER meetme toetusele tootmishoone katus.

  Osaühing Määri Mõis on tänu MAK 2007-2013 erinevatele toetustele soetanud: lammaste kogumisaia, vaaluti, rippniiduki, kaaruti, rataslaaduri, aunasegaja, pakendusseadme ja tõstekahvlid.

Toetuste taotlemise eesmärgiks oli vähendada sisseostetavate teenuste arvu ja mahtu ning alandada omahinda. Tänu toetusele sai võimalikuks sõnnikust toodetud komposti pakendamine nii väike- kui ka suurpakenditesse. Kompostimise teenust pakkudes vähenes piirkonnas väetiste kasutamine.

Matogard OÜ on saanud MAK 2007-2013 erinevatest meetmetest toetust viiel korral. Ettevõte lammutas endise vasikalauda, seejärel seadis sisse mulla segu- ja pakkeliine ja kommunaaltehnika.

Mullapakkeseadmete ostu eesmärgiks oli täiendada ja parandada tootmist ja tõsta tootmise konkurentsivõimet.

Kommunaaltehnika ostu eesmärk oli parandada olemasolevate hoolduslepingute täitmist ning laiendada tegevust, tõsta konkurentsivõimet teeninduses. Investeeringute järgselt ettevõtte tegeleb istutusmullasegude- ja hobusesõnnikust ja biolagunevatest jäätmetest kvaliteetse biokomposti tootmisega.

Esimene üle-eestiline avatud talude päev - mis? kus? millal? kellele?

Esimene üle-eestiline avatud talude päev toimub 19. juulil 2015, kui külastajatele avab oma uksed enam kui 100 talu üle Eesti. Külastajatele näidatakse suuremaid ettevõtteid ja väiksemaid talusid, põnevat põllumajandustehnikat, suuri ja väikesi loomi ning taimi. Üle-eestilise avatud talude päeva eestvedajad on Põllumajandusministeerium, Maamajanduse Infokeskus, Järva Arengu Partnerid ja Lõuna-Järva Koostöökogu.

Avatud talude päeva tutvustame:

  • 16. aprillil kell 11.05 ja kell 15.00
  • 17. aprillil kell 11.35 ja kell 16.25
  • 18. aprillil kell 11.00

Nõustamine ja konsulteerimine

Kuigi uus periood alles võtab hoogu ja paljudele teemadele ei saa veel anda konkreetseid vastuseid ega tutvustada kõiki MAK-meetme tingimusi, on siiski juba palju teemasid, mille kohta saab teavet anda. Nõu jagatakse e-PRIA kasutamise kohta ja vastatakse e-PRIA teemalistele küsimustele. Maaelu Edendamise Sihtasutus tutvustab kõigil päevadel oma tegevusvaldkondi.

Tasuta nõuandeid saab küsida maaettevõtluse ja finantsmajanduse või MES laenude ja garanteerimise valdkonnas. Siin soovitame täpsemalt jälgida kava, et õigel ajal vajaliku teema spetsialistiga saaks kohtuda. Põllumajandusamet annab selgitusi muutunud nõuetest taimekaitsevahendite kasutamisel ja mida teha maaparandussüsteemidega.

TULE ja OSALE! Teadmiste kontroll!

 

Alati on väga tore, kui stendil toimub mingi interaktiivne tegevus. Seekord on võimalus osaleda ja auhindu võita mitmes mängus. Kavas on:

  • vilja- ja seemnemängud
  • mullatundmismängud
  • Mesinike Liidu äraarvamismäng - kas tunned mesilast?
  • Maaelu Edendamise Sihtasutuse äraarvamismäng

Kui väljas saab endast teha pilte loomade taustal, siis pakume oma stendil võimalus teha endast foto-postkaart mõne loomana! Pakkuda on võimalus kehastuda kas hobuseks, lambaks, seaks, vihmaussiks või sitasitikaks. Usume, et see paneb igas eas külalistel silma särama.

Stendinäitus messihallis


Maamessil saab vaadata maaeluvõrgustiku büroo rändnäitust - koostöös MTÜga Eesti Külaliikumine Kodukant valminud Eesti maaelu arengukava 2007-2013 meetme 3.2 Külade uuendamine ja arendamine projektinäidete näitust "Mõeldud, tehtud". Näitus on väljas C-halli klaasgaleriis. Rohkem näituse kohta loe - www.maainfo.ee

Kohtumiseni Tartus!


MAAELUVÕRGUSTIK LISAINFO:

 

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
METK: Esindusorganisatsioonid võimendavad liikmete häält
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev Airi Külvet FIE’s “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”
MAAELUVÕRGUSTIK: Teadlase vaade maaelu arengule - ruumiloomest maapiirkonnas - AVALIK SALVESTUS

2 logo maaeluvõrgustikule

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo