EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo LEADER Maainfo LEADER UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
Maainfo
LEADER UUDISED
Maainfo
ÜRITUSED
Maainfo
LEADER andmebaas
Maainfo
LEADER 2023-2027 ABIMATERJALID
Maainfo
LEADER 2014-2020 projektinäidete andmebaas
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

LEADER UUDISED

   

VALGAMAA PARTNERLUSKOGU: Mulkide õppereis Hiiumaale

Allikas: Valgamaa Partnerluskogu
29. oktoober 2013. a

Projekti „Mulgi kvaliteedimärgi väljatöötamine" raames toimus 10.10.-11.10.2013 õppereis Tallinnasse ja Hiiumaale. Mulgid Valgamaalt ja Viljandimaalt käisid tutvumas hiidlaste ettevõtmistega. Antud projekti tulemusena töötatakse välja Mulgi märk – kvaliteedimärk mulgimaist päritolu toodetele ja teenustele.

Esmalt tutvusime märgilise söögikoha – Põhjaka Mõisaga. Tallinnast Järvamaale kolinud ettevõtja Märt Metsallik rääkis meile Põhjaka Mõisa saamisloost ning arengueesmärkidest. Üks on kindel: unistused on teoks tehtud, koht on soe ja hubane ning söök väga maitsev.

Eesti-Põllumajandus-Kaubanduskojas osalesime arutelul, kus saime ülevaate tuntud toidumärgiste Tunnustatud Eesti Maitse ja Tunnustatud Maitse.

Tunnustatud Eesti Maitse märgis ehk pääsukesemärk antakse toodetele, mille põhitooraine on 100%-liselt eestimaise päritoluga ning mis on edukalt läbinud ekpertidepoolse hindamise. Pääsukesemärgise väljaandmise peamiseks eesmärgiks on väärtustada Eestimaist toodet Eesti turu ja toetada Eesti toiduainete kodumaist müüki ja eksporti ning suurendada tarbija usaldust kodumaiste toodete kvaliteedi vastu. Pääsukesemärgist võib lugeda kõige tuntumaks kvaliteedimärgiks Eestis.

Tunnustatud Maitse ehk ristikumärk antakse Euroopa Liidus toodetud toiduainetele, mis vastavad oodatud kvaliteedile. Toote valmistamisel kasutatud tooraine päritolu ei ole ristikumärgi puhul oluline.

Haapsalus kohtusime kohalike loomemajanduse eestvedajate Aita Möldri ja Marju Heldemaga. Saime ülevaate Läänemaa suveniiri konkursist ning kohalikku päritolu meenetest ja kohalikest meistritest laiemalt.

Läänemaal on kaardistatud pitsimeistrid, kes valmistavad Haapsalu salli. Projektide toel on leitud tuge pakendi väljaarendamiseks sallide turustamisel; pakendil on märge meistri kohta. Mõningast turundustuge pakub meistritele ka Haapsalu Rätiku Muuseum: muuseumi kodulehe kaudu on võimalik osta kohalike käsitöömeistrite valmistatud pitisilisi tooteid. Haapsalu Rätiku muuseum koondab pitsimeistreid ning aitab säilitada ning edasi kanda pitsikudumise traditsiooni.

Hiiumaal osalesime seminaril, kus hiidlased tutvustasid Eesti vanimat piirkondlikku märki – juba 1995. a. väljatöötatud Hiiumaa Rohelist Märki (HRM). HRM tooted on seotud Hiiumaaga, valmistatud naturaalsetest materjalidest, on kvaliteetsed ja vastupidavad ning praktilise otstarbega. HRM on elanud üle vaiksema perioodi, aga nüüd on kvaliteedimärgis taas päevakorda tõusnud ning tegeletakse HRM kontseptsiooni täiendamisega. Hiidlaste sõnum meile oli: tuleb luua toimiv süsteem kvaliteedimärgise väljaandmiseks ning vastavuse hindamiseks ja tagada piisav turundustugi kvaliteedimärgi kasutajatele.

Hiimaal külastasime ka Hiiumaa Militaarmuuseumi, kus saime vaadata rikkalikku ekpositsiooni piirkonna ajaloo erinevatest ajajärkudest. Legende ja lugusid jutustas Ain Tähiste. Mees nagu muiste, sest lisaks militaarajaloo talletamisele on ta tegev ka purjeka ehitamisel. Nimelt ehitavad hiidlased halulaeva – kahemastilist kaljast. Halulaeva valmistamiseks kulub 30 000 töötundi. Purjelaeva ehitamine on ühtlasi ka sotsiaalprojekt, kuhu on kaasatud pikaajalised töötud. Laevaehitusel on piirkonnas pikk ajalugu, aga vahepeal on käsitööndusliku laevaehitamise traditsioon soiku jäänud. Nüüd on Hiiumaal halulaeva ehitamise näol astutud oluline samm selle tava taaselustamiseks.

Vastuvõtt oli igal pool soe ja sõbralik, täname Hiiumaa tutvustamise eest LEADER tegevusgrupi Hiidlaste Koostöökogu eestvedajat Reet Kokovkini ning kohalikke ettevõtjaid ja käsitöömeistreid!

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Toiduvõrgustike info - 19. aprill 2024 (4/2024)
EPKK ootab kodumaiseid toidutootjaid Pääsukesemärki taotlema
TALULIIT: Suur talutoidu laat "MAA TULEB LINNA" tuleb esmakordselt Tartumaale ja ootab osalema talutoidu tootjaid
MES-i kriisilaenu meetme sihtgrupp laienes ja taotluste vastuvõtu periood pikenes
EMÜ: Maaülikool on põllumajanduse ja metsanduse valdkonnas maailmas paremuselt 54. ülikool
EMÜ: Põllumajandussektoris juhtuvatest tööõnnetustest jäetakse tihti teatamata
KESKKONNAAGENTUUR: Eestile on väljakutseks suur jäätmeteke ja selles sisalduva ressursi ebapiisav väärindamine
MAAELUVÕRGUSTIK: Arukate külade kogumik toob fookusesse kogukonnapõhised ja nutikad ettevõtmised Eesti maapiirkondadest
TOIDULIIT: Aastakonverentsil auhinnati Eesti parimaid toiduaineid
REM: 2024. aastal kannavad Eesti toidupiirkonna tiitlit Saaremaa, Muhu ja Ruhnu
LEADER infokiri 2024 (nr 4/133)
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev FIE Airi Külvet juures “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”

Leader logo pysti 1

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo