EST Maainfo Maamajanduse analüüsi osakond | Maaelu võrgustikutöö osakond
 
 
Maainfo
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Põllumajandusuuringute Keskus
Maainfo
  Konsulentidele kutsekvalifikatsiooni andmine
Maainfo
  UURINGUD
Maainfo
  Põllumajandusliku raamatupidamise andmebaas (FADN)
Maainfo
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maamajanduse analüüsi osakonna ja maaelu võrgustikutöö osakonna kontaktid
Maainfo
  Maamajanduse Infokeskus aastatel 2006-2017
Maainfo
  Kalandusvõrgustik aastatel 2008-2015
Maainfo

Maamajanduse analüüsi osakond | Maaelu võrgustikutöö osakond

   

MAAELUVÕRGUSTIK: Euroopa LEADER ühendus maaelu arenguks (ELARD) Laulasmaal

Allikas: Ave Bremse, maaeluvõrgustik
5. detsember 2017. a

Euroopa LEADER ühendus maaelu arenguks (ELARD) üldkogu kohtumine ja CLLD arenguid käsitlev seminar toimus Laulasmaal 22.-24. novembril 2017. Kaks aastat juhtis Kristiina Tammets Eesti LEADER Liidu esindajana Euroopa LEADER katuseorganisatsiooni.

 

ELARDi üldkogu valis uueks presidendiks Maria João Botelho Portugalist ning asepresidentideks Kristiina Tammets Eestist ja Marion Eckardt'i Rootsist.

 

ELARDi liikmete üldkogul ja selle raames toimunud seminaril tehti kokkuvõtted ja tunnistati Eesti presidentuur igati edukaks.

Seminari käigus anti ülevaade kahe aasta jooksul toimunud LEADER/CLLD arengutest Euroopas, tehti rida huvitavaid ettekandeid ja peeti kaks paneelarutelu kogukonna juhitud kohaliku arengu (CLLD) mitme fondi (multifondi) põhise rakendamise teemadel.

Mis organisatsioon on ELARD?

Euroopa LEADER ühendus maaelu arenguks (ELARD) on rahvusvaheline organisatsioon, mis asutati 1999. aastal. Selle peamiseks eesmärgiks on LEADER põhimõtete levitamine, kohalike tegevusgruppide huvide esindamine ja maaelu edendamine. Rohkem saab lugeda ELARDi kodulehelt.

Asutajateks olid viie liikmesriigi - Prantsusmaa, Kreeka, Iirimaa, Itaalia ja Hispaania - LEADER ühendused. Nüüdseks on liikmeid 24 riigist, kes esindavad rohkem kui 2000 kohalikku tegevusgruppi. Laulasmaal toimunud üldkogul kinnitati uuteks liikmeteks LEADER ühendused Bulgaariast ja Rumeeniast.

Peamine ELARDi ülesanne hetkel on LEADER meetodi laiendamine ja teiste fondide kaasamine, et kasutada paremini ära kogukonna juhitud kohaliku arengu (CLLD) meetodi võimalusi kohalike arengu strateegiate elluviimiseks. Kuigi CLLD  laialdast  kasutuselevõttu loodeti juba käesoleval programmperioodil, ei suju siiski selle rakendamine piisavalt hästi.

ELARD on käivitanud ja osaleb LEADER põhimõtete levitamisel väljaspool Euroopa Liitu. Varem on tehtud koostööd Mehhikos ja Aafrikas, hetkel on käimas koostööprojektid Gruusias ja Hiinas.

 

Uus president, juhatus ja liikmed

ELARDi üldkogu valis lisaks uutele juhtidele veel neli esindajat, kellest kokku moodustub juhatus. Kui presidendi Maria Botelho ja asepresidentide ametiaeg on kaks aastat, siis kogu juhatusel kolm. Juhatusse said valituks: Radim Srsen (Tšehhi), Kirsten Birke Lund (Taani), Hartmut Berndt (Saksamaa) ja Maria Jose Murciano Sanchez (Hispaania).

Eesti presidentuuri perioodil tehtust

Eesti presidentuuri ajal (2016-2017) olid asepresidentideks Pedro Brosei Portugalist ja Radim Sersh Tšehhist, ühise meeskonnana töötati maaelu arengut toetades ja LEADER tegevusgruppe esindades.

Sel perioodil toimus mitu olulist sündmust, kus ELARD oli osaleja või algataja. Osaleti Euroopa uue maaelu arengu dokumendi Cork 2.0 väljatöötamisel ja Euroopa Maapäeva dokumendi Euroopa maaelu arengu manifesti. Üheks olulisemaks dokumendiks on Tartu Deklaratsioon, millele pandi alus 2016. aasta novembris toimunud Tartu konverentsil.

Alustati ja jätkub koostöö Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega, et koostada eksperthinnang Euroopa Komisjonile LEADER/CLLD tõhusamaks rakendamiseks tuleval perioodil. Külastati paljusid riike, liitusid uued organisatsioonid, korrastati organisatsiooni juhtdokumente jpm.

ELARDi esimese naispresidendi tegevusele jätkus palju kiidusõnu.

Põhjalikum ülevaade ettekandes.

 
     
 

 


 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, Tel 384 9700, info@maainfo.ee
Maainfo