EST Maainfo Maaelu võrgustikutöö osakond / Maamajanduse analüüsi osakond
 
 
Maainfo
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Põllumajandusuuringute Keskus
Maainfo
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  UURINGUD
Maainfo
  Põllumajandusliku raamatupidamise andmebaas (FADN)
Maainfo
  Konsulentidele kutse andmine
Maainfo
  Maamajanduse analüüsi osakonna ja maaelu võrgustikutöö osakonna kontaktid
Maainfo

Maaelu võrgustikutöö osakond / Maamajanduse analüüsi osakond

   

MAAELUVÕRGUSTIK: Liivimaa ja tema ajaloohõnguga maitsed

Allikas: Maaeluvõrgustik, Reve Lambur
10. detsember 2018. a

Üldiselt

Põhja-Lätis ja Lõuna-Eestis ehk kunagistel Liivimaa aladel on täies hoos kolm aastat kestev projekt – Liivimaa Maitsed (Livonan Culinary Route). Tegemist on EST-LAT programmist rahastatava koostööprojektiga, mis hõlmab Põhja-Läti ning Lõuna-Eesti kohaliku toidu tootjaid ja pakkujaid. Projekti peamisteks elluviijateks on MTÜ Eesti Maaturism  ja Läti maaturismi organisatsioon Lauku Celotajs. Rahvusvahelise koostööprojekti juhtpartneriks aga Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. Mitmetesse tegevustesse annavad mahuka panuse ka Vidzeme Planeerimisregioon, Tartumaa Turism, Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus ning Valgamaa Arenguagentuur.  

Projekti peamised tegevused:

  • Toidupärimusel põhineva turismitoote loomine
  • Tugevdada piirkonnas koostööd turismi- ja toitlustusettevõtjate ning kohalike toidutootjate ja –pakkujate vahel, edendada kohaliku tooraine kasutamist ja väärtustada kohapeal valmistatud toitu
  • Tutvustada Liivimaa toidukultuurile pühendatud toiduteed ja piirkondlikku Via Hanseatica toidumarsruuti „Taste Hanseatica´t“ nii sise- kui ka välisturul.

2018.a oli väga tegus

Detsembri alguses toimus Liivimaa Toidutee juhtkomisjoni kolmas kokkusaamine Cesises Lätis, kus anti ülevaade programmi 2018.a tulemustest ja 2019.a plaanidest. Praeguse seisuga on võrgustikul 330 liiget. 2018. a toimus 43 üritust, kus osales 737 inimest. Tagasihoidlikul hinnangul võib öelda, et erinevate turundusüritustega on jõutud 52 000 potentsiaalse külastajani.

Nende sündmuste raames korraldati 26 kohalikku seminari/töötuba, neli Eesti ja Läti ühisseminari, kolm õppereisi, nõustati 43 ettevõtet ning üheksal messil osales 69 ettevõtet.

Eestlaste tegemistest Liivimaal

Kohalikule ettevõtjale on toimunud ja toimumas seminare/koolitusi sellistel teemadel nagu „Kuidas korraldada toiduüritusi“, „Toidufotode tegemise koolitus“, „Kuidas ühendada kohalikke jooke kohaliku toiduga?“. Individuaalsed konsultatsioonid on toimunud teemal -  kuidas pakkuda toitu ja kuidas võtta vastu külalisi? Grupi konsultatsioonid teemal, kuidas muuta oma mõttemaailma ja pakkuda toitu ja teenuseid uutmoodi?

Osaletud on erinevatel kohalikel messidel ja laatadel (Valgas, Tartus, Jõgeval, Tahkurannas ja mujal) ning oma kohvikuga oldi väljas isegi Hiiumaa kohvikute päeval.

Lätlaste tegemistest Liivimaal

Lätis on toimunud mitmed seminarid, kus õpetati vanade retseptide järgi toitu tegema tänapäeval.

Läti festivalid, kus Liivimaa maitsetega väljas oldi: keskaja festival Raunas, etno-öko festival „Sviests 2018“, leivapäev, tomatifestival Bremgulis 1. septembril, Jerceni maakonna aastapäev 8.septembril, Zaube metsatoidufestival juulis, küüslaugufestival Raunas augustis, Brutneki järve festival, jõhvikafestival oktoobris. Neil messidel kasutatakse alati vanu retsepte ja tehakse midagi põnevat, mida külastajad saavad maitsta.

Saanud õppetunnid

Sageli on päris keeruline sisendada kohalikule toidupakkujale, et kohalik toit ongi just see õige. Sageli väiketootja siiski ei suuda pakkuda kvaliteetset toodet.

Esile on tulnud ka see, et kuigi pakend on väga oluline, siis see toode seal pakendi sees on veel olulisem. Väiketootja võtab kriitikat sageli liiga isiklikult.

Kuigi liikmed on väga huvitatud taolistest ettevõtmistest, on sageli keeruline leida aega nii seminaridel kui ka suvistel laatadel ja messidel osalemiseks.  

Praegu on mitmed sündmused toimunud eraldi toidutootjatele ja –pakkujatele, kuid vaja on rohkem ka ühisüritusi, et nad saaksid omavahel kokku. Samas on seda keeruline korraldada, kuna nende vajadused on erinevad, seega on raske leida ühiseid huvisid, et neid ühele ja samale seminarile saaks.

Sama tegus ja isegi veel tegusam 2019. aasta

Liivimaa toidutee on esindatud 18.- 27. jaanuaril Saksamaal Berliinis toimuval toidumessil Grüne Wochel Eesti stendil. Iga päev on Liivimaa maitsete stendil esindatud vähemalt üks Eesti ja üks Läti esindaja.

Lisaks jaanuaris Saksamaal toimuvale Grüne Wochele on Liivimaa maitsed väljas ka Soomes Matka messil 18.-20. jaanuaril, Tallinnas Tourestil 8.-10. veebruaris ja Riias toidumessil 4.-7. septembril.

Via Hanseaticaga ollakse väljas erinevatel kohalikel festivalidel: mais toimuv Valga ja Valka piirifestival, Liivimaa festivalil juunis, Cesise kindluse keskaja päevadel juulis, Kokmuiza mõisa festivalil septembris, Tartu hansapäevadel 20.-21. juulil, Tartu toidu ja veinifestivalil 2.-4. augustil, Paunvere väljanäitusel 21. septembril ja Simjudsi messil Valmieras oktoobris.

Jätkuvad regionaalsed kontaktüritused toidutootjate ja –pakkujate vahel, kohalikud seminarid ning ühisseminarid.  

Liivimaa maitsed veebileht avatakse 2019. a alguses ning see tuleb eesti, läti ja inglise keeles ning eraldi osa tuleb Via Hanseatica´le.


LISAINFO:

 

Juuli 2020
Tagasi  Edasi
Maainfo
  

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Lahendusi tänasele päevale
EIP-AGRI: Eesti Maheklaster
MAAELUMINISTEERIUM: Avatud talude päeval osaleb tänavu üle 280 talu
MAABLOGI: Toimiv kaubavahetus tagab ohutu ja taskukohase toidu kõigile
FARMING FOR FUTURE: Käivitub veebiseminaride sari "Küsi talunikult!"
MAAKONDLIKE ARENDUSKESKUSTE VÕRGUSTIK: E-kaubanduse baaskursus
LEADER infokiri 2020 (nr 9/80)
EIP VÕRGUSTIK: Euroopa Innovatsioonipartnerluse uudiskiri nr 82
VIRUMAA KOOSTÖÖKOGU: Virumaa Koostöökogu jagas 18. juunil Mereoja Kämpingus tänutaburette… …ja Ott läks taotlejate rõõmuks pidulikult pensionile
PIIRIVEERE LIIDER: LEADER projekt "Mööbli restaureerimiseks uued masinad ja seadmed"
MAAELUVÕRGUSTIK: Konkurss 2020 - Märka LEADERit 2.0 nominendid selgunud
ETKI: Rohumaaviljeluse ja silotootmise infopäev

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, Tel 384 9700, seminar (at) pmk.agri.ee
Maainfo