EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo Maaeluvõrgustik Maainfo UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
Maainfo
MAK 2014-2020 PROJEKTINÄITED
Maainfo
INFOKIRI VÕRGUKIRI
Maainfo
TASKUHÄÄLING "MAAELU JUTUD"
Maainfo
VEEBI TV
Maainfo
NÄITUSED
Maainfo
AVATUD TALUDE PÄEV 2024
Maainfo
ARUKAD KÜLAD
Maainfo
MAAPIIRKONDADE PIKAAJALINE VISIOON
Maainfo
KOHALIKU TOIDU VÕRGUSTIKUD
Maainfo
KESKKOND JA KESTLIKKUS
Maainfo
NAISED MAAPIIRKONNAS
Maainfo
EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIK
Maainfo
INFOMATERJALID
Maainfo
EESTI MAAELUVÕRGUSTIK 2014-2020
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

UUDISED

   

ETNA: Naiste rollist maakogukondade arengus: mõtteid Euroopa ÜPP võrgustiku soolise võrdõiguslikkuse teemaliselt seminarilt

Allikas: Sirje Vällmann, ETNA EE, Reena Curphey, ETNA EE, toimetas Christiana-Gabriela Kristal maaeluvõrgustikust
25. jaanuar 2023. a

2022. aasta novembris toimus Prantsusmaal Andolsheimis Euroopa ÜPP võrgustiku seminar "Soolise võrdõiguslikkuse edendamine ELi maapiirkondades".

Eestist osalesid Sirje Vällmann (ETNA EE) ja Reena Curphey (ETNA EE). Nad andsid oma panuse väärtusliku ettekandega mikrokrediidi teemal, mis teistes osalejates suurt huvi äratas.

SEMINARI INFO MAAELUVÕRGUSTIKU VEEBIL


Taust

Naistel on ELi maakogukondade arengus ja majanduses tähtis roll. Nad aitavad suurel määral kaasa põllumajanduse ja muude maaettevõtete elujõulisusele, majapidamise, pere ja kogukonna heaolule ja üldiselt maapiirkondade elujõulisusele. Mitmed uuringud toovad esile naiste silmapaistvat rolli uuenduslike äriliste lähenemisviiside ja keskkonnasõbralike maakasutustavade omaksvõtmisel.

Naiste panust ei tunnustata piisavalt ning maapiirkondade naised seisavad tihti silmitsi suuremate väljakutsetega kui mehed: ligipääs maale, laenudele, tööturule ja põllumajandusettevõtete juhtimisele on raskendatud. Ainult ~30% põllumajandusettevõtetest kogu Euroopas on naiste juhitud. EL toetab naiste ettevõtlust, naiste osalemist otsuste tegemisel ja vajalike teenuste pakkumist maapiirkondades, et tagada töö- ja eraelu tervislik tasakaal. Ühine põllumajanduspoliitika edendab oma 8. erieesmärgi raames tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset kaasatust ja maapiirkondade kohalikku arengut.


Seminaril rõhutati soolise võrdõiguslikkuse olulisust.

Tervituskõnedes rõhutasid soolise võrdõiguslikkuse olulisust nii Susan Grieve (ÜPP rakendamise kontaktpunkt) kui ka Margaret Bateson-Missen (Euroopa Komisjon - DG AGRI).

Margaret Bateson-Missen viitas oma ettekandes lõhedele maanaiste ja -meeste ning maa- ja linnanaiste olukordade vahel, rõhutades, et maanaiste positsiooni tugevdamiseks tuleks selle teemaga tõsisemalt tegeleda. Esimest korda ÜPP ajaloos hõlmab 2023-2027 programmiperioodi erieesmärk 8 viidet naiste positsiooni parandamisele põllumajanduses ja maapiirkondade naise sotsiaalse kaasamise kiirendamisele. See tähendab, et oma ÜPP strateegiakavade raames on liikmesriikidel võimalus kavandada sekkumisi, millega toetada maapiirkondades elavaid naisi. Sama programmiperioodi raames käivitub ka sooliselt eristatud andmete kogumine, mille nähtavus võimaldab jälgida edusamme soolise võrdõiguslikkuse valdkonnas.

Professor Maura Farrell (Galway ülikool, IE) tutvustas maanaiste peamisi väljakutseid nagu sooline palgalõhe, traditsioonilised soorollid, maale juurdepääs ja pärimisprobleemid põllumajanduses.

Kõikide ettekannete läbivaks ühisosaks oli naistevastase vägivalla teema.

TUTVU ETTEKANNETEGA

  
Fotod seminarist EL ÜPP võrgustiku sündmuse veebilt

 

Reena Curphey mõtted seminarilt

Seminaril osalejad esinesid ettekannetega soolise võrdõiguslike teemadel. Jagasin oma kogemust mikrokrediidi grupi liikme seisukohast. Ettekandes tutvustasin Pandivere mikrokrediidi grupi sündimise tagamaid, grupi liiikmeid ja laenudega valminud projekte. Toetusin enamjaolt oma kogemusele seoses maale kolimise ja ettevõtlusega alustamisega. Meie igakuised kohtumised ja koolitused lõid väga tugeva alusbaasi oma potentsiaali leidmiseks ja üksteise ideede toetamiseks. Mikrokrediidi laenudega üle Eesti sündinud projektid said positiivset tagasisidet, sest need on suurepärane näide sellest, kuidas naised ise saavad luua enda jaoks vajaliku tugivõrgustiku, millele toetuda. 

Lisaks ettekannetele toimusid erinevad töötoad. Osalesin ettevõtluse toetamise töögrupis, kus tegi ettekande Lina Norekaite Leedust. Lina tutvustas kogukondlikku projekti, mille raames on kohalikel põllumajandusega tegelevatel ettevõtjatel võimalus kasutada mahla pressimise ja aiasaaduste kuivatamise teenust. Välja on töötatud erinevad huvitavad tooted, mida ühiselt turustatakse.

Seminari lõppedes tõdesime, et vaatamata erinevatele kultuurilistele erinevustele on naised tihti sarnases olukorras (näiteks uuesti tööturule sisenedes). Paljude naiste iseseisvus sõltub kohaliku lastehoiu võimalusest ning ka vanemate eest hoolitsemise kohustusest. Seetõttu on igasugune võrgustumine võimalikult kohalikul tasandil naiste enesekindluse tõstmiseks ülimat oluline. Seminarilt jäi ka kõlama mõte, et tihti ei pööra naised oma kõikvõimalike tööalaste ja perekondlike kohustuste tõttu piisavalt palju tähelepanu tasakaalule töö- ja eraelu vahel.

16. novembril külastasid seminaril osalejad Collectif Or du Communi assotsiatsiooni Andolsheimis.

Tegemist on naisettevõtjate poolt asutatud organisatsiooniga, mis toimib kogukondliku sillana tööotsijate, ettevõtlusega alustavate inimeste ja ettevõtete poolt pakutavate teenuste osas. Koostöös kohaliku omavalitsusega on rajatud keskus, mis läbi erinevate programmide tegeleb just eriti naiste tööturule sisenemise vajaduste ja probleemide kaardistamisega ning neile võimalike lahenduste otsimise ja leidmisega. Toimuvad erinevad koolitused nö isolatsioonist väljumiseks, enesekindluse tõstmiseks, kaasaegsete IT-alaste oskuste omandamiseks ning nii vaimse kui füüsilise tervise parandamiseks.  Samuti on keskuses loodud ruumid ja paindlikud võimalused kodukontoriks, kaugtööks, koosolekute, koolituste ja õpitubade  korraldamiseks. Tegemist on sotsiaalse kohtumispaigaga, mis inspireerib oma liikmeid mõistma oma potentsiaali ja oskusi.

Pärastlõunal külastasime sepikoda, kus valmistatakse traditsioonilistel meetoditel erinevaid sepiseid ja tööriistu. Maison Luquet on koht, kus väärtustatakse ja õpetatakse edasi ajaloolisi sepistamise oskusi, mida viimasel ajal on ka mitmed naised tulnud õppima. Maison Luquet osaleb ka mitmetes projektides, kus tehakse koostööd seppadega üle kogu maailma.

ETNA EE ettekanded:

 

 
Soumia Luquet tutvustamas sepikoja tegemisi

Kokkuvõtteks

  • Kolm panelisti neljast tõid positiivse ja mõjuka näitena välja ETNA Mikrokrediidi.

Väga oluline on näha ja kuulda, millised on metoodid  ja toetusmeetmed  teistes riikides ja organisatsioonides naiste töölesaamise ja ettevõtlusega alustamise toetuseks praktilises kasutuses. Kas ja milline reaalne koostöö saab alguse antud seminari kohtumistest, vestlustest, ühistest aruteludest ja mõtetest, selgub juba selle aasta jooksul.

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Arukate külade kogumik toob fookusesse kogukonnapõhised ja nutikad ettevõtmised Eesti maapiirkondadest
TOIDULIIT: Aastakonverentsil auhinnati Eesti parimaid toiduaineid
REM: 2024. aastal kannavad Eesti toidupiirkonna tiitlit Saaremaa, Muhu ja Ruhnu
LEADER infokiri 2024 (nr 4/133)
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
METK: Esindusorganisatsioonid võimendavad liikmete häält
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev Airi Külvet FIE’s “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”
MAAELUVÕRGUSTIK: Teadlase vaade maaelu arengule - ruumiloomest maapiirkonnas - AVALIK SALVESTUS

2 logo maaeluvõrgustikule

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo